Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Rehabilitasyon Sağlık Servisi

  REHABİLİTASYONUN AMACI

  Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş, bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik, sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır .


   

  METRİS R TİPİ

  Metris R Tipi 05/11/2009 tarihinde hizmete açılmıştır. Rehabilitasyon Merkezimizin kuruluş amacı: Kişinin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerin, kaybedilmiş, bazende limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik, sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır. Rehabilitasyon merkezimiz bütünüyle hasta hükümlü ve tutukluların ihtiyaç ve taleplerinin en uygun şekilde karşılanması için dizayn edilmiş, oda ve ortak kullanım alanlarında günlük yaşam ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan tüm yaşam gereçleri ve malzemeleri itina ile seçilerek hasta hükümlü ve tutukluların hayatlarını idame etmeleri yönünde en uygun olan şartlarda hazırlanmıştır. Görevimiz ise : İnsan onuruna yakışır, sağlıklı, temiz bir ortamda fiziksel veya ruhsal engelli hükümlü ve tutukluların cezalarının infazı ve tedavilerini sağlamaktır. Kurumumuzda 1 kişilik 12 oda, 3 kişilik 46 oda toplamda 150 kişilik kapasite mevcuttur.

      24 saat esasına göre kesinstisiz sağlık hizmeti verilen kurumumuzda, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 4 adet Pratisyen Hekim, 1 adet Psikiyatri Uzmanı 1 adet fizyoterapist görev yapmaktadır. Bunun yani sıra Adalet Bakanlığı kadrosunda 5 sağlık memuru 1 infaz koruma memuru işçi kadrosunda 3 sağlık memuru, 1 fizyoterapist 20 Hasta Bakıcı hizmet vermektedir.

  Kurumumuz’daki hükümlü-tutukluların muayeneleri, tedavi ve küçük cerrahi girişimleri, pansuman, enjeksiyon, şeker ölçümü, tansiyon takibi, kulak lavajı gibi işlemleri yapılabilmektedir. İlaç kullanımı sağlık memurları gözetiminde günlük dozlar halinde hazırlanıp kullanımı sağlanmaktadır.

   

  Yardıma ihtiyaç duyan tutuklu hükümlülerin tüm yaşamsal aktiviteleri ve ihtiyaçları hasta bakım personeli tarafından yapılmaktadır.


   

  Kurumumuzda yine sağlık hizmetleri kapsamında donanımlı fizik tedavi ünitesi bulunmakta mesai saatleri içerisinde 2 fizyoterapist eşliğinde ihtiyacı olan tutuklu hükümlülere düzenli fizik tedavi ve rehabilite hizmeti sunulmaktadır.

  Adres

  15 Temmuz Mahallesi Eski Edirne Asfaltı Üzeri No:419 PK 34200 Esenler-İstanbul

  Telefon

  0212 477 66 15

  Faks 0 212 617 25 18

  E-Posta

  metris.rtcikisaretadalet.gov.tr